I just paid $20 for bread, milk and a carton of eggs
I just paid $20 for bread, milk and a carton of eggs
I paid $30 for bread and milk (they had no eggs)
What the fuck
I already have a fridge full of food so i spent 30$ on games
I could get that for probably like 8 euros maybe less
you're supposed to 1 up me and say you paid $40 for even less food
I paid 55 euros for a pack of cigarettes and I don't even smoke
I used a bread machine to make fresh bread, each loaf costs about 75 cents and tastes about twice as good as store bought bread and somehow toasts better
My grocery store has hung up a sign in the produce section that says, "Financing available".
i peepees on my poopoo
serves you right you dirty broke nigger.
inflation has been reduced chud
I paid $50 to dumpster dive in the back for 3 minutes
had to wait an hour in line
Thanks for voting 'Joe'.
No refunds.
We buy a block of cheese every week for cheesy eggs, tacos, chili, pizza, and a variety of stuff the kids love. It was already overpriced at $9. But in one week it went to $12. It shot up 30% in one fucking week.
A gallon of milk is $6 now.
The cost of living is going through the roof, and nobody really seems to be worried. How are people supposed to fucking live?
How much do you make in a month?
100 years ago you had to milk the cow, bake the bread, look for the eggs. 12 hours of hard work.
Nowadays you just pick it up for some paper.
I paid $100 for an hour with your mother and she ate my dick mistaking it for food.
Luxury.
I had to pay a hundred dollars for the chance to tun a paper towel around the top of the dumpster in the hopes of picking up enough juice to make soup with.
I put all my money in a bank just for the owners to bring the third world in my country and take half of my wealth, I also pay even more every month for those third worlders to stay here and ask for gibs
Same, $5.99 for milk, $6.47 for bread, $5.99 for eggs, + tax + tip.
this is supposed to be a joke, not real
Where do you live?
I pay 3.50$ bread, $2.59 milk, eggs over paid farm fresh $4. where the fuck are you living?
Louisville, CO
So what, that’s enough food for a whole week. $20x4 = $80 a month for food, stop complaining fatass.
yea you're full of shit lol
show receipt
A) You can make your own bread for like $2 once you invest in a bread maker. It will change the way you look at stores forever when you take the breadmakerpill
B) Eggs you can get chickens for
C) you shouldn't drink someone else's milk. go get some sunlight instead.
The three things you complained about, smart and successful people dont think of for a reason. You're choosing to live like a poor person, don't let anyone else bullshit you. Beat the game by understanding its flaws. Very few succeed but the ones that do, simply get it. I am just some random user like you, but hopefully this sinks in to someone.
Stop buying bread from someone else greedier than you when you can make it yourself. That's the lesson.
Great tips if your time is worthless.
the solution is to stop drinking , you can live off rice and eggs for years with minimal weight loss , stop being a fat son of a bitch unless you work in the industry and get paid for it.
fat sloths remain what they are , 0 sympahty.
im going to tell you what you never heard before.
it is the jews and they need to be executed only then and truly ONLY THEN can we have world peace.
>Walmart
>milk(1 gal) - $4
>eggs(1 dz) - $3.42
>bread(20oz) - $0.98 - $3.74
maybe you should stop shopping at pricey stores if you don't want to pay more?
Reality is often different than fiction
The point is the same products were 1/2 the price last year. I'm not going to buy shitty yellow yolk eggs.
>see expensive shit anyone can make
>figure out how to make it yourself
>... profit?
>$3.50 bread
>...
>bread that's made extremely fast by machines to reduce labor cost
>bread that's mass produced in bulk to reduce ingredient costs
>bread with an extra long shelf life so you don't have added cost to cover that which is disposed of
>...
>it costs $3.50 US dollars
How the fuck are niggers is Africa getting bread for like five cents a loaf and on our side of the world the shit is $3.50 USD. It should cost nothing.
You could have bought 10 chicks for that price, dumbass